http://dzieciom.pl/wp-content/uploads/2015/07/FDZzP_logo.jpg

Filmy - Rozumienie i ćwiczenie mowy

Czy to jest ...? cz.1 ( I. 2017 r.)

 

Ktoś pomyśli, czy powie "wystarczy wytłumaczyć, pobawić się, ... ". Niestety "nie", ponieważ w tym przypadku trzeba intensywnie ćwiczyć w celu doprowadzenia do zrozumienia przede wszystkim  pojedynczych słów. Nie wiem z czego wynika problem "czy może z nadwrażliwości słuchowej, czy jakiegoś innego rodzaju uszkodzenia czegoś co jest odpowiedzialne za słownictwo abstrakcyjne?". W każdym bądź razie trudność jest ogromna :) Patrząc na Łukasza rozwój mowy nie dziwię się, że dzieci autystyczne często nie mówią. Łukasz też mógł być być takim dzieckiem, ale mieliśmy szczęście :)

Czy to jest ... ? cz. 2 ( III.2017 r.)

Podczas ćwiczeń pytania "Czy to jest ?" okazało się, że Łukasz nawet nie wie co oznacza kiwanie głową na boki (nie), lub w dół i w górę (tak). Praca z Łukaszem dosłownie polega na ćwiczeniu  pojedynczych słów. Łukasz w tym czasie był w gorszej kondycji, więc dlatego też pracuje leżąc w łóżku .

Co nie pasuje ?

Filmik pokazuje dwa przykłady użycia tego samego pytania, ale w różnych przykładach. W pierwszym ujęciu wydaje się, że Łukasz nie rozumie polecenia, a drugi przykład pokazuje, że świetnie sobie z nim radzi :) Czasami w zdaniu wystarczy jedno słowo nie zrozumiałe i Łukasz nie rozumie całości polecenia np. "Uparty jak ..." dokończy bez problemu mówiąc "osioł", ale gdy zapytamy "Jakie zwierzę jest uparte ?" to już nie rozumie.